Zbiór szyszek z drzew stojących

Zima to najlepszy czas na zbiór szyszek sosny zwyczajnej. W Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka trwa właśnie zbiór szyszek z drzew stojących.

Zima to pora roku, która jest najlepszym czasem na zbiór szyszek sosnowych. Jest to okres w fizjologii sosny, w którym szyszki są już w pełni wykształcone, ale ze względu na niską temperaturę nie zdążyły się jeszcze otworzyć i „wysypać” nasion. Szyszki pozyskiwane są przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i kompetencje. Doświadczona para zbieraczy potrafi w ciągu jednego dnia zebrać około 60 kg szyszek z koron drzew znajdujących się nierzadko ponad 30 m nad ziemią. Wymaga to posiadania nie tylko odpowiedniego sprzętu, uprawnień, ale również odwagi, gdyż warunki występujące na szczycie drzewa różnią się znacznie od tych na dole.

Zbiór szyszek z drzew znajdujących się w wyłączonych drzewostanach nasiennych wykonywany jest na drzewach stojących. Jest bezinwazyjny dla rosnących drzew, gdyż zbieracze wykorzystują w swojej pracy metodę alpinistyczną, nieingerującą w rozwój drzew. Wyłączone drzewostany nasienne typowane są na podstawie kilku kryteriów, m.in. muszą być dojrzałe, prawidłowo ukształtowane, o najlepszych cechach fenotypowych, a ich zdolność owocowania – obfita. Taki drzewostan wyłączony jest z użytkowania i pełni funkcję nasienną.

Zbiór szyszek jest nieodzownym elementem gospodarki leśnej prowadzonej przez polskich leśników. Szyszki po zbiorze trafią do wyłuszczarni nasion, w której poddane zostaną specjalnym procesom mającym na celu wydobycie z nich nasion. Nasiona będą następnie przechowywane w specjalnych warunkach i sukcesywnie wykorzystywane w szkółkach leśnych do produkcji sadzonek, które posłużą do inicjacji nowych pokoleń lasu.

O specyfice zbioru szyszek z drzew stojących mogli przekonać się członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu, którzy, w ramach zajęć z zakresu edukacji leśnej prowadzonej przez ostrołęckich leśników, mogli z bliska przyjrzeć się pracy zbieracza i dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat nasiennictwa i selekcji drzew leśnych.