Ratujmy kasztanowce!

7 października 2019 roku na terenie leśnictwa Borawe dzieci ze Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu działającym przy Szkole Podstawowej w Rzekuniu wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Ostrołęka wzięli udział w akcji „Ratujmy kasztanowce”.

Była to już dziesiąta edycja akcji, mająca na celu walkę z inwazją groźnego szkodnika jakim jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Dzieci zrzeszone w Szkolnym Kole Towarzystwa Przyjaciół Lasu miały okazję poznać charakterystykę tego niewielkiego owada, a także jego szkodliwy wpływ na kasztanowce i metody jego zwalczania. Uczniowie włączyli się w zadania profilaktyczne polegające na wygrabieniu opadłych liści z okolic drzew w celu uniemożliwienia dalszego rozwoju szrotówka. Przyczyni się to w przyszłości do zredukowania negatywnego wpływu tego owada na kasztanowca, który jest pomnikiem przyrody.

Efektem pracy członków Koła było zebranie 30 worków liści. Akcja została zwieńczona wspólnym ogniskiem, udziałem w grach terenowych i uroczystym ślubowaniem na Przyjaciela Lasu.